Texas Instruments LM4040DEM3-2.5/S4000169
Part No.:
LM4040DEM3-2.5/S4000169
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Reference
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±1%
Temperature Coefficient:
150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
35µVrms
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
73 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)