Texas Instruments LM4050AIM3-10
Part No.:
LM4050AIM3-10
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM4050AIM3-10.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Reference Type:
Shunt
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
150µVrms
Current - Cathode:
103 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order LM4050AIM3-10 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM4050AIM3-10 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM4050AIM3-10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM4050AIM3-10.
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Reference Type Shunt Shunt Shunt Shunt Shunt
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 2.5V 2.5V 4.096V 10V
Current - Output 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Temperature Coefficient 50ppm/°C 50ppm/°C 50ppm/°C 50ppm/°C 50ppm/°C
Noise - 10Hz to 10kHz 93µVrms 41µVrms 41µVrms 93µVrms 150µVrms