Analog Devices Inc. LT3048EDC-3.3#TRMPBF
Part No.:
LT3048EDC-3.3#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear + Switching
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLT3048EDC-3.3#TRMPBF.pdf
Description:
IC REG DL BOOST/LNR 2.2MHZ 8DFN
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Topology:
Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1)
Number of Outputs:
2
Frequency - Switching:
2.2MHz
Voltage/Current - Output 1:
4.4V, 300mA
Voltage/Current - Output 2:
3.3V, 45mA
Voltage/Current - Output 3:
w/LED Driver:
No
w/Supervisor:
No
w/Sequencer:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 4.8V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-DFN (2x2)
1. How to order LT3048EDC-3.3#TRMPBF on DeepFinds Electronics?
3. Are the LT3048EDC-3.3#TRMPBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3048EDC-3.3#TRMPBF?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Outputs 2 2 2 2 2
Frequency - Switching 1MHz 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz 1MHz
Voltage/Current - Output 1 23.1V, 300mA 13.1V, 300mA 16.1V, 300mA 16.1V, 300mA 23.1V, 300mA
Voltage/Current - Output 2 1.235V ~ 22V, 45mA 12V, 45mA 15V, 45mA 15V, 45mA 1.235V ~ 22V, 45mA
w/LED Driver No No No No No
w/Supervisor No No No No No
w/Sequencer No No No No No
Voltage - Supply 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C