Analog Devices Inc. LTC3410BESC6-1.5
Part No.:
LTC3410BESC6-1.5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLTC3410BESC6-1.5.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.5V 300MA SC70-6
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
300mA
Frequency - Switching:
2.25MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SC-70-6
1. How to order LTC3410BESC6-1.5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LTC3410BESC6-1.5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LTC3410BESC6-1.5?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Adjustable Fixed Fixed Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V 1.2V 1.5V 0.8V 1.2V
Voltage - Output (Max) 5.5V - - 5.5V -
Current - Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
Frequency - Switching 2.25MHz 2.25MHz 2.25MHz 2.25MHz 2.25MHz