IXYS MCD95-12IO8B
Part No.:
MCD95-12IO8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCD95-12IO8B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIO 1200V TO-240AA
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
116 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2250A, 2400A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)