Microchip Technology MCP1711T-20I/OT
Part No.:
MCP1711T-20I/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCP1711T-20I/OT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.0V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Ripple Blocker™
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)