Microchip Technology MCP1812AT-033/HCA
Part No.:
MCP1812AT-033/HCA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCP1812AT-033/HCA.pdf
Description:
IC REG LINEAR 300MA 4UDFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
0.5 µA
Current - Supply (Max):
220 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)