Microchip Technology MIC47050-1.8YML-TRVAO
Part No.:
MIC47050-1.8YML-TRVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMIC47050-1.8YML-TRVAO.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6MLF
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
15 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB ~ 37dB (10kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)