Bulgin MP0045/1E1GN220S
Part No.:
MP0045/1E1GN220S
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMP0045/1E1GN220S.pdf
Description:
SWITCH PB DPST ON-OFF ILLUM GRN
Manufacturer:
Bulgin
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
220 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C