Signal Transformer MPI-900-12
Part No.:
MPI-900-12
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMPI-900-12.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
MPI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):
Parallel 150A, Series 75A
Primary Winding(s):
Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
900VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Terminal Block
Size / Dimension:
133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max):
117.80mm