Rohm Semiconductor MTZJT-7230C
Part No.:
MTZJT-7230C
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AG, DO-34, Axial
Description:
DIODE ZENER 30V 500MW MSD
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
MTZ J
Package/Case:
DO-204AG, DO-34, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
30 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 23 V