Rohm Semiconductor MTZJT-725.1A
Part No.:
MTZJT-725.1A
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW MSD
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1.5 V