Rohm Semiconductor MTZJT-774.7C
Part No.:
MTZJT-774.7C
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMTZJT-774.7C.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 500MW MSD
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V