Rohm Semiconductor MTZJT-775.1B
Part No.:
MTZJT-775.1B
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMTZJT-775.1B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW MSD
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1.5 V