Rohm Semiconductor MTZJT-775.6B
Part No.:
MTZJT-775.6B
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMTZJT-775.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW MSD
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2.5 V