Rohm Semiconductor MTZJT-776.2B
Part No.:
MTZJT-776.2B
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMTZJT-776.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW MSD
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3 V