Rohm Semiconductor MTZJT-778.2C
Part No.:
MTZJT-778.2C
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMTZJT-778.2C.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW MSD
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V