Omron Automation and Safety MY2N-J DC100/110
Part No.:
MY2N-J DC100/110
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMY2N-J DC100/110.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
MY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
110VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
5 A
Switching Voltage:
250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching:
1250VA, 625W
Coil Current:
9.6 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator
Termination Style:
Plug In
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
88 VDC
Must Release Voltage:
11 VDC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 60°C
Contact Material:
Silver (Ag)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order MY2N-J DC100/110 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MY2N-J DC100/110 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MY2N-J DC100/110?
Series MY MY MY MY MY
Packaging Tray Bulk Bulk Tray Bulk
Product Status Last Time Buy Active Active Last Time Buy Last Time Buy
Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
Coil Voltage 24VDC 24VDC 120VAC 24VDC 240VAC
Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A 7 A 10 A 5 A 5 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 1250VA, 625W 1750VA, 1540W 1750VA, 1540W 1250VA, 625W 1250VA, 625W
Coil Current 36.3 mA 36.3 mA 27.1 mA 36.3 mA 12.8 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Termination Style Plug In Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In Plug In
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 19.2 VDC 19.2 VDC 96 VAC 19.2 VDC 192 VAC
Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 36 VAC 2.4 VDC 72 VAC
Operate Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
Release Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
Operating Temperature -55°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -55°C ~ 70°C -55°C ~ 70°C