Omron Automation and Safety MY4N-CR AC200/220
Part No.:
MY4N-CR AC200/220
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMY4N-CR AC200/220.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 220V
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
MY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
220VAC
Contact Form:
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):
3 A
Switching Voltage:
250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching:
750VA, 375W
Coil Current:
17 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator, RC Circuit
Termination Style:
Plug In, 14 Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
176 VAC
Must Release Voltage:
66 VAC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 60°C
Contact Material:
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order MY4N-CR AC200/220 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MY4N-CR AC200/220 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MY4N-CR AC200/220?
Image MY4N-D2 DC24 (S) MY4N-GS-R DC24 MY4N-GS-R DC12 MY4N AC110/120 (S) MY4N-GS-R AC24
Part Number MY4N-D2 DC24 (S) MY4N-GS-R DC24 MY4N-GS-R DC12 MY4N AC110/120 (S) MY4N-GS-R AC24
Series MY MY MY MY MY
Packaging Bulk Bulk Bulk Tray Bulk
Product Status Last Time Buy Active Active Last Time Buy Active
Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
Coil Voltage 24VDC 24VDC 12VDC 120VAC 24VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A 6 A 6 A 3 A 6 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max 250VAC, 125VDC - Max 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 750VA, 375W 1500VA, 1320W 1500VA, 1320W 750VA, 375W 1500VA, 1320W
Coil Current 36.3 mA 36.3 mA 72.7 mA 27.1 mA 133.3 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Termination Style Plug In Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Plug In Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 19.2 VDC 19.2 VDC 9.6 VDC 96 VAC 19.2 VAC
Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC 36 VAC 7.2 VAC
Operate Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
Release Time 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms 20 ms
Operating Temperature -55°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -55°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C