MEAN WELL USA Inc. PB-360P-12
Part No.:
PB-360P-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPB-360P-12.pdf
Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 14.4V 24.3A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PB-360
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
14.4V
Charge Current - Max:
24.3A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 132VAC, 180 ~ 264VAC
Power - Max:
360W
Size / Dimension:
9.96" L x 5.31" W x 1.91" H (253.0mm x 135.0mm x 48.5mm)