Picker Components PC113-2C-120A-X
Part No.:
PC113-2C-120A-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPC113-2C-120A-X.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 120V
Manufacturer:
Picker Components
Series:
PC113
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
12 A
Switching Voltage:
250VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching:
3000VA, 336W
Coil Current:
26.4 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Solder Lug
Seal Rating:
Coil Insulation:
Class F
Must Operate Voltage:
96 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC
Operate Time:
25 ms
Release Time:
25 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C