Picker Components PC792A-1AA-C1-12S-N-X
Part No.:
PC792A-1AA-C1-12S-N-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPC792A-1AA-C1-12S-N-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
2 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C