Adam Tech PCA-2FA-24-HL-3
Part No.:
PCA-2FA-24-HL-3
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPCA-2FA-24-HL-3.pdf
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 24POS 1MM RA
Shipping
Inventory:941
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
PCA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
24
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.091" (2.30mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Thermoplastic
Actuator Material:
Thermoplastic
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C