Adam Tech PCA-7F-25-HL-3-G
Part No.:
PCA-7F-25-HL-3-G
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPCA-7F-25-HL-3-G.pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.3MM R/A
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
PCA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
25
Pitch:
0.012" (0.30mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.20mm
Height Above Board:
0.039" (1.00mm)
Locking Feature:
Flip Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Housing Material:
Thermoplastic
Actuator Material:
Thermoplastic
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
30V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C