Nexperia USA Inc. PDZ2.7B-QF
Part No.:
PDZ2.7B-QF
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZ2.7B-QF.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.7V 400MW SOD323
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
PDZ-B-Q
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
400 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order PDZ2.7B-QF on DeepFinds Electronics?
3. Are the PDZ2.7B-QF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDZ2.7B-QF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PDZ2.7B-QF.
7.How to contact us to get technical supports, such as PDZ2.7B-QF pin diagram, PDZ2.7B-QF datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series PDZ-B PDZ-B PDZ-B PDZ-B PDZ-B
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V 2.4 V 20 V 27 V 27 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 400 mW 400 mW 400 mW 400 mW 400 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 100 Ohms 20 Ohms 150 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 19 V 50 µA @ 1 V 50 nA @ 15 V 50 nA @ 21 V 50 nA @ 21 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)