Rohm Semiconductor PDZVTR2.4B
Part No.:
PDZVTR2.4B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZVTR2.4B.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.4V 1W PMDTM
Shipping
Inventory:594
Series:
PDZV
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.4 V
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
PMDTM
1. How to order PDZVTR2.4B on DeepFinds Electronics?
3. Are the PDZVTR2.4B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDZVTR2.4B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PDZVTR2.4B.
7.How to contact us to get technical supports, such as PDZVTR2.4B pin diagram, PDZVTR2.4B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PDZVTR27B PDZVTR2.2B PDZVTR2.7B PDZVTR24B PDZVTR22B
Part Number PDZVTR27B PDZVTR2.2B PDZVTR2.7B PDZVTR24B PDZVTR22B
Series PDZV PDZV PDZV PDZV PDZV
Package/Case SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 28.9 V 2.2 V 2.7 V 25.8 V 23.25 V
Tolerance ±6.57% ±5.68% ±7.41% ±6.98% ±5.38%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 16 Ohms 20 Ohms 15 Ohms 16 Ohms 14 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 21 V 200 µA @ 700 mV 200 µA @ 1 V 10 µA @ 19 V 10 µA @ 17 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)