Rohm Semiconductor PDZVTR3.9A
Part No.:
PDZVTR3.9A
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZVTR3.9A.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 1W PMDTM
Shipping
Inventory:184
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-128
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5.13%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)