Samtec Inc. PLCC-044-T-N
Part No.:
PLCC-044-T-N
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
IC Sockets
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPLCC-044-T-N.pdf
Description:
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
PLCC
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
PLCC
Number of Positions or Pins (Grid):
44 (4 x 11)
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
Contact Material - Mating:
Beryllium Copper
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Closed Frame
Termination:
Solder
Pitch - Post:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Finish Thickness - Post:
Contact Material - Post:
Beryllium Copper
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C