Same Sky (Formerly CUI Devices) PR13-24V-450-1A
Part No.:
PR13-24V-450-1A
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR13-24V-450-1A.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Shipping
Inventory:783
Manufacturer:
Series:
PR13
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
2500VA, 300W
Coil Current:
18.75 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C