Same Sky (Formerly CUI Devices) PR26-48V-S-900-1C-E
Part No.:
PR26-48V-S-900-1C-E
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR26-48V-S-900-1C-E.pdf
Description:
31.8 X 26.9 X 19.1 MM, 48 V, 40
Manufacturer:
Series:
PR26
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
10000VA, 900W
Coil Current:
18.8 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Coil Insulation:
Class B
Must Operate Voltage:
36 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
12 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C