Same Sky (Formerly CUI Devices) PR27-110V-S-900-1A
Part No.:
PR27-110V-S-900-1A
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR27-110V-S-900-1A.pdf
Description:
32.23 X 27.4 X 27.92 MM, 110 V,
Manufacturer:
Series:
PR27
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
110VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
10000VA, 900W
Coil Current:
8.2 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating:
Sealed - Flux Protection
Coil Insulation:
Class B
Must Operate Voltage:
82.5 VDC
Must Release Voltage:
11 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
10 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order PR27-110V-S-900-1A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PR27-110V-S-900-1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PR27-110V-S-900-1A?
Series PR27 PR27 PR27 PR27 PR27
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Coil Voltage 12VDC 24VDC 5VDC 110VDC 110VDC
Contact Rating (Current) 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max 300VAC, 30VDC - Max 300VAC, 30VDC - Max 300VAC, 30VDC - Max 300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 10000VA, 900W 10000VA, 900W 10000VA, 900W 10000VA, 900W 10000VA, 900W
Coil Current 77.4 mA 36.4 mA 185.2 mA 8.2 mA 8.2 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
Coil Insulation Class F Class F Class F Class B Class B
Must Operate Voltage 9 VDC 18 VDC 3.75 VDC 82.5 VDC 82.5 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 2.4 VDC 0.5 VDC 11 VDC 11 VDC
Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C