Same Sky (Formerly CUI Devices) PR28-18V-360-1C
Part No.:
PR28-18V-360-1C
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR28-18V-360-1C.pdf
Description:
22 X 16 X 16.6 MM, 18 V, 16 A, S
Series:
PR28
Coil Voltage:
18VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
4700VA, 480W
Coil Current:
20 mA
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Flux Protection
Coil Insulation:
Class F
Must Operate Voltage:
13.5 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C