Same Sky (Formerly CUI Devices) PR28-48V-360-1C-E
Part No.:
PR28-48V-360-1C-E
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR28-48V-360-1C-E.pdf
Description:
22 X 16 X 16.6 MM, 48 V, 16 A, S
Series:
PR28
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
4700VA, 480W
Coil Current:
7.5 mA
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Coil Insulation:
Class F
Must Operate Voltage:
36 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C