Nexperia USA Inc. PSMN3R0-30YLD/1X
Part No.:
PSMN3R0-30YLD/1X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN3R0-30YLD/1X.pdf
Description:
MOSFET
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
Supplier Device Package:
1. How to order PSMN3R0-30YLD/1X on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN3R0-30YLD/1X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN3R0-30YLD/1X?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Not For New Designs Active Active Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 60 V 30 V 60 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc) 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 10V 4.5V, 10V 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 15A, 10V 3.2mOhm @ 25A, 10V 3.1mOhm @ 25A, 10V 3mOhm @ 25A, 10V 3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA 4V @ 1mA 2.2V @ 1mA 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45.8 nC @ 10 V 130 nC @ 10 V 46.4 nC @ 10 V 130 nC @ 10 V 130 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2822 pF @ 12 V 8079 pF @ 30 V 2939 pF @ 15 V 8079 pF @ 30 V 8079 pF @ 30 V
FET Feature - - Schottky Diode (Body) - -
Power Dissipation (Max) 81W (Tc) 306W (Tc) 91W (Tc) 306W (Tc) 306W (Tc)