Bourns Inc. PWR220T-35-5R00F
Part No.:
PWR220T-35-5R00F
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2, Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPWR220T-35-5R00F.pdf
Description:
RES 5 OHM 1% 35W TO220-2
Shipping
Inventory:216
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PWR220T-35
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
35W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-220-2
Size / Dimension:
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.575" (14.60mm)