Bourns Inc. PWR221T-30-1000F
Part No.:
PWR221T-30-1000F
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPWR221T-30-1000F.pdf
Description:
RES 100 OHM 1% 30W TO220-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PWR221T-30
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
30W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.760" (19.30mm)