Bourns Inc. PWR221T-50-28R0F
Part No.:
PWR221T-50-28R0F
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPWR221T-50-28R0F.pdf
Description:
RES 28 OHM 1% 50W TO220
Series:
PWR221T-50
Resistance:
28 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.760" (19.30mm)