Rohm Semiconductor RB095T-90HZC9
Part No.:
RB095T-90HZC9
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB095T-90HZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 90V 3A TO-220FN
Shipping
Inventory:996
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction:
150°C