Rohm Semiconductor RB205T-60
Part No.:
RB205T-60
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB205T-60.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 60V 7.5A TO220FN
Shipping
Inventory:680
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB205T-60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB205T-60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB205T-60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB205T-60.
7.How to contact us to get technical supports, such as RB205T-60 pin diagram, RB205T-60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RB205T-90NZC9 RB205T-60NZC9 RB205T-40HZC9 RB205T-60HZC9 RB205T-90HZC9
Part Number RB205T-90NZC9 RB205T-60NZC9 RB205T-40HZC9 RB205T-60HZC9 RB205T-90HZC9
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 90 V 60 V 40 V 60 V 90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 7.5A 7.5A 7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 780 mV @ 7.5 A 580 mV @ 7.5 A 550 mV @ 7.5 A 580 mV @ 7.5 A 780 mV @ 7.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 90 V 600 µA @ 60 V 300 µA @ 40 V 600 µA @ 60 V 300 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction 150°C 150°C 150°C 150°C 150°C