Rohm Semiconductor RB520S-30FSTE61
Part No.:
RB520S-30FSTE61
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB520S-30FSTE61.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY SMD
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
1. How to order RB520S-30FSTE61 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB520S-30FSTE61 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB520S-30FSTE61?
Series - - - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 40 V 30 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA 200mA 200mA 200mA 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 200 mA 550 mV @ 100 mA 580 mV @ 200 mA 550 mV @ 100 mA 600 mV @ 200 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 10 V 10 µA @ 40 V 1 µA @ 10 V 10 µA @ 40 V 1 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Grade - - Automotive Automotive -
Qualification - - AEC-Q101 AEC-Q101 -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package EMD2 EMD2 EMD2 EMD2 EMD2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 125°C (Max)