Rohm Semiconductor RB521ZS-40T2R
Part No.:
RB521ZS-40T2R
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB521ZS-40T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA GMD2
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
410 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 40 V
Supplier Device Package:
GMD2
Operating Temperature - Junction:
125°C