Rohm Semiconductor RB531S-30GTE61
Part No.:
RB531S-30GTE61
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
Description:
DIODE SCHOTTKY SMD
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
1. How to order RB531S-30GTE61 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB531S-30GTE61 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB531S-30GTE61?
Series - - - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Not For New Designs Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V 40 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA 200mA 100mA 100mA 100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 350 mV @ 10 mA 350 mV @ 10 mA 610 mV @ 100 mA 610 mV @ 100 mA 350 mV @ 10 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 10 V 10 µA @ 10 V 100 µA @ 40 V 100 µA @ 40 V 10 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Grade - Automotive - Automotive -
Qualification - AEC-Q101 - AEC-Q101 -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package EMD2 EMD2 EMD2 EMD2 EMD2
Operating Temperature - Junction 125°C (Max) 125°C (Max) 125°C 125°C (Max) 125°C (Max)