Rohm Semiconductor RLZTE-115.6B
Part No.:
RLZTE-115.6B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLZTE-115.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW LLDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
13 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2.5 V