Rohm Semiconductor RLZTE-116.2C
Part No.:
RLZTE-116.2C
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLZTE-116.2C.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW LLDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3 V