Rohm Semiconductor RLZTE-116.8B
Part No.:
RLZTE-116.8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRLZTE-116.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW LLDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 3.5 V