IDEC RY4S-UAC220-240V
Part No.:
RY4S-UAC220-240V
Manufacturer:
IDEC
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRY4S-UAC220-240V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 230V
Manufacturer:
IDEC
Series:
RY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
230VAC
Contact Form:
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):
5 A
Switching Voltage:
240VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
1200VA, 150W
Coil Current:
4.3 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Plug In
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
184 VAC
Must Release Voltage:
69 VAC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C