Same Sky (Formerly CUI Devices) SJ3-350114B
Part No.:
SJ3-350114B
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Audio Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSJ3-350114B.pdf
Description:
AUDIO JACK, 3.5MM, THROUGH HOLE,
Manufacturer:
Series:
SJ3
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Phone Jack
Gender:
Female
Signal Lines:
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Industry Recognized Mating Diameter:
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Actual Diameter:
0.142" (3.60mm)
Number of Positions/Contacts:
4 Conductors, 5 Contacts
Internal Switch(s):
Single Switch
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Shielding:
Unshielded
Features:
Board Guide
Insulation Color:
Black
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C