3M SPD08-180-L-RB
Part No.:
SPD08-180-L-RB
Manufacturer:
3M
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSPD08-180-L-RB.pdf
Description:
CONN PCI EXP FMALE 180POS 0.031
Manufacturer:
3M
Series:
SPD08
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
180
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.031" (0.80mm)
Read Out:
Dual
Features:
Latches
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C