Honeywell Sensing and Productivity Solutions SZR-MY4-X1DC100V
Part No.:
SZR-MY4-X1DC100V
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Description:
RELAY CONTROLS
Manufacturer:
Series:
SZR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
100VDC
Contact Form:
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):
3 A
Switching Voltage:
250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching:
750VA, 375W
Coil Current:
9 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode, Lighted Indicator
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.102" (2.6mm)
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
75 VDC
Must Release Voltage:
10 VDC