STMicroelectronics T1635H-600G
Part No.:
T1635H-600G
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsT1635H-600G.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
170A, 160A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)